VODAFONE AKILLI KÖY NEDİR?

°

%

VODAFONE AKILLI KÖY NEDİR?

01

VODAFONE AKILLI KÖY İLE NEYİ AMAÇLIYORUZ

Vodafone Akıllı Köy'de Neyi Amaçlıyoruz?

Tarımsal üretimde verimliliği bilgi ve iletişim teknolojileriyle artırmak

Gençlere çiftçiliği sevdirerek göç ve işsizliğin önüne geçmek

Diğer köylere de dijitalleşmenin yayılmasını sağlamak

Dünyadaki en yeni tarım teknolojilerini kullanmak

Vodafone Akıllı Köy'ü uluslararası tarım teknolojisi üssüne dönüştürmek ve diğer ülkelere örnek bir proje haline getirmek

02

VODAFONE AKILLI KÖY İLE NEYİ AMAÇLIYORUZ

Ekonomik Hedefler

Bitkisel üretim maliyetlerinde en az %20 tasarruf

Hayvancılık maliyetlerinde en az %22 tasarruf

Hayvancılıkta %30 gelir artışı

Toplam üretimde %10 artış

Bu bilgiler ışığında 2 yılda hane başına yıllık 40.000 TL gelir artışı

03

VODAFONE AKILLI KÖY İLE NEYİ AMAÇLIYORUZ

Çevresel ve Sosyal Hedefler

Tarımsal sulama ile en az %20 su tasarrufu

Yanlış ilaçlama ve gübrelemeden oluşan toprak ve su kirliliğini önlemek

Kırsalda yaşam kalitesinin artması

Sürdürülebilir ekonomik güçlenme

VODAFONE
AKILLI KÖY’DE

Yeni Nesil Tarım Nasıl
Olacak?

TEKNOLOJİ MERKEZİ

Tarımsal otomasyonlar, karar destek çözümleri ve tarımsal yazılımlar bu merkezde birleştirilecek ve çiftçi deneyimlerinin yüksek teknolojiyle sentezlenerek kırsal alandaki verimliliğin artırılması hedeflenecek.

EĞİTİM & SPOR

Çocuk kulübü, kadın eğitim merkezi, çiftçi eğitim merkezi ve deneyim atölyeleri sayesinde köy halkının refah düzeyinin artırılması hedeflenecek. Ayrıca kurulacak olan halı saha, voleybol sahası ve basketbol sahası sayesinde de insanların spor olanaklarına sahip olmaları sağlanacak.

MERACILIK

Mera münavebeli ekim, sürü yönetimi, hayvan hastalık ve kızgınlık takip sistemleri, akıllı kapı, güvenlik sistemi, hayvan kaşıma aparatları, toplu sağım ve hayvan sahiplerine anlık veriler ileten sistemler kullanılarak verim artacaktır.

MEYVECİLİK

Tarımsal meteoroloji, erken uyarı sistemi, meteoroloji direği ve yazılımı, sulama ve gübreleme otomasyonları, akıllı gübre yönetimi, hassas ilaçlama, rekolte tahmin ve izlenebilirlik yazılımları ile işçilik ve girdi maliyeti düşük, verimi yüksek, kalıntısız ve sağlıklı ürün yetiştirilmesi sağlanacak.

SERACILIK

Seralarda IoT aracılığıyla seradaki hava, nem, su ve vitamin durumları takip edilip, gerektiğinde ayarlama yapılabilecek. Her türlü fonksiyon ekranlardan takip edilerek gerektiğinde müdahale edilebilecek. Bu özellik sayesinde seraya günlerce hiç uğramadan kontrol sağlanabilecek.

ARICILIK

Vodafone Akıllı Köy’de hem arıcılık hakkında eğitimler verilecek, hem de son teknoloji sistemlerle kurulacak Arıcılık takip otomasyonu ile veriler alınacak. Arıcılık ajandası ile doğru zamanda doğru çalışmalar yapılması sağlanacak, GPS takip sistemi ile tüm bu bilgiler çiftçilerimizin akıllı telefonlarından takip edebilecekleri sistemlere aktarılacak.

TAVUKÇULUK

Vodafone Akıllı Köy’de Tavukçuluk sektörünün geliştirilmesi, verimliliğin artırılması yolunda gerekli olan bilgi ve teknolojilerin desteği ile mümkün olacaktır. Tavuk refahının artırılması ile hayvan haklarına saygılı ve yemden sofraya kadar gıda güvenliği sağlanacak.

TÜL ALTI YETİŞTİRİCİLİK

Nethouse sistemi ve ona bağlı teknolojiler ile izleme merkezinden gözlemler ve çalışmalar yapılarak verimlilik artışı takip edilecek ve programlar çiftçilerle paylaşılarak yaygınlaşması sağlanacak.

VODAFONE’UN AKILLI KÖY’E
SAĞLAYACAKLARI

DİJİTAL ALTYAPI

AKILLI UYGULAMALAR

SOSYAL GELİŞİM

4BucakG

Akıllı Tarım Çözümleri

Akıllı Ev Çözümleri

Akıllı Cihazlar

Mesleki Eğitimler

Kadın Teknoloji Eğitim Merkezi