AKILLI
KÖY'DE

°

%

HABER AKIŞI

Vodafone Akıllı Köy ile ilgili en güncel
gelişmeleri keşfedin.

Vodafone Akıllı Köy' den Bağcılığın Gelişmesine Destek
10-02-2020

Vodafone Akıllı Köy' den Bağcılığın Gelişmesine Destek

Beslenme açısından değerli olan Crimson, Hatun Parmağı ve Trakya İlkeren üzümlerinin budaması tamamlandıktan sonra çelik olarak özenle budanarak özel olarak fidan yetiştiriciliği bölgesine dikilmiş bulunmakta. Amaç bu çeliklerden ürettiğimiz fidanların üretim sistemini çiftçilerimiz ile paylaşarak onlarında gelir sağlayabilecekleri yeni bir gelir kapısı elde edebileceklerini göstermektir.

Elde edilen fidanlar ile bağ oluşturmak isteyen çiftçilerimize için bağ modellemeleri ve nasıl yapılması gerektiği hakkında verileri çıkararak, ziraat mühendislerimiz yardımcı olmaktadır.

Ziraat Yüksek Mühendisi Gülsüm Selbi, Çoğu hastalıkların meydana gelmesinin ana sebeplerinden biri sağlıklı beslenememekten ileri gelmekte olduğunu ileri sürerek, "Sağlıklı ve dengeli beslenebilmek için üzümün taze olarak günlük öğünlerimizde ya da özellikle kış aylarında pekmezini veya kurusunu mutlaka sağlığımız için tüketmek zorundayız" dedi. Üzümün anavatanının Anadolu olduğunu anlatan Selbi, geçmişteki birçok uygarlıkların bağcılıkla uğraştığını ve üzüm meyvesinin tarihte çok farklı şekilde değerlendirilip tüketildiğine dikkat çekti.