AKILLI
KÖY'DE

°

%

HABER AKIŞI

Vodafone Akıllı Köy ile ilgili en güncel
gelişmeleri keşfedin.

Konuklar Vodafone Akıllı Köy Hakkında Ne Öğrenmek İstiyor
30-05-2019

Konuklar Vodafone Akıllı Köy Hakkında Ne Öğrenmek İstiyor

İncirliova İncir Araştırma Enstitüsü, Nazilli Meslek Yüksek Okulu ve Köşk Meslek Yüksek Okulu' ndan 30 Mayıs perşembe günü konuklarımız geldi. Ziraat Mühendisi Esma Akkuş Aslan, Akademisyen Onur Durucan, Akademisyen Esma Durukal, Akademisyen Hayri Kemiklioğlu, Akademisyen Sabiha Kemiksizoğlu ve Öğretim Görevlisi İsmail Bölük Vodafone Akıllı Köy projesini yerinde görmek ve bilgi edinmek amacı ile gerçekleştirdikleri ziyarette Tabit Akıllı Tarım Teknolojileri Ar-Ge Müdürü Orhan Kurt ile birlikte toplantı gerçekleştirdiler. Toplantıda Kurt, Vodafone Akıllı Köy’ün, geleneksel tarım yöntemlerini ileri teknolojinin olanaklarıyla birleştiren yeni nesil kırsal yaşam modeli, bir yandan bitkisel ve hayvansal üretimde verimliliği artırırken, bir yandan da çevresel kalkınmaya katkı sağlıyan, akıllı sistemleri sayesinde toprak ve su kirliliğinin önüne geçerek tarımsal kaynakların sürdürülebilirliğini sağlayan Vodafone Akıllı Köy, özel ilaçlama ünitesi, erken uyarı sistemi, sulama yönetimi ve çiftçi bilgilendirme eğitimleri ile çevreci tarımcılıkta Türkiye’deki tüm köyler için model oluşturduğunun altını çizdi. 

Amacımız Dijital Yöntemlerle Tarımda Verimliliği Arttırmak

Kurt, toplantı sonrasında Vodafone Akıllı Köy uygulama kampüsünde teknik gezi düzenledi ve bu gezide dijitalleşmenin gücüyle tarımsal üretimde verimliliği arttırmayı, çiftçimizin sosyal yaşam standartlarını yükseltmeyi ve çevresel gelişime katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Vodafone Akıllı Köy’de sulama otomasyonu, sera otomasyonu, gübre yönetim otomasyonu, kümes otomasyonu, don otomasyonu, süt otomasyonu, arıcılık otomasyonu, pedometre, erken uyarı sistemi gibi Nesnelerin İnterneti uygulamaları ile çiftçilerimizin hayatını önemli ölçüde kolaylaştırırken, çevre temizliği ve sağlığının korunmasına da katkıda bulunduğumuzu söyleyen Kurt, bu teknolojiler hakkında yerinde bilgiler verdi.  

Çiftçiler Nasıl Kendi Arazilerine Uyarlayabilir?

Vodafone Akıllı Köy' de yapılan her türlü çalışmayı ve sistemi başka alanlarda nasıl kullanılabileceğinin üzerinde duran konuklara Kurt detaylı bilgiler verdi.