AKILLI
KÖY'DE

°

%

HABER AKIŞI

Vodafone Akıllı Köy ile ilgili en güncel
gelişmeleri keşfedin.

CP Grup Tayland`tan Vodafone Akıllı Köy`e Yoğun İlgi
12-09-2018

CP Grup Tayland`tan Vodafone Akıllı Köy`e Yoğun İlgi


Dünyanın birçok ülkesinde etlik ve yumurtalık civciv, kanatlı ve büyükbaş hayvan yemi ve ileri işlenmiş et ürünleri konusunda büyük ölçekli yatırımlar yapan CP All Public Company Limited Genel Müdür Atchara Damkaew, CPF (Tayland) Public Company Limited Başkan Yardımcısı Chayuth Krits-Aramruang, True Move H Universal Communicatin Company Limited Müdür Yardımcısı Nititum Kovitgoolkri, CPF (Tayland) Public Company Limited Sombat Chinkiatsakul, CP Standart Gıda San. ve Tic. A.Ş Genel Müdürü Mustafa Şenyılmaz ve Başak Medya Genel Müdürü Başak Türkoğlu  Vodafone Akıllı Köy'ü ziyaret etti. 

Ziyaretçilere, köyden kente göçün önüne geçmeyi, çiftçilerin verimliliğini, karlılığını ve buna bağlı olarak yaşam kalitelerini artırmayı hedefleyen Vodafone Akıllı Köy projesi anlatıldı. Türkiye tarımına yön verecek ve kırsal alanlardaki ihtiyaçlar doğrultusunda küçük aile çiftçilerine yönelik geliştirilen tarımsal teknolojilerden bahsedildi.

Sunumların ardından TABİT AR-GE Merkezi'ni gezen ziyaretçilere izleme merkezindeki çalışmalar anlatıldı. Ardından Vodafone Akıllı Köy teknik saha gezisi başladı. Modern meyvecilik ile başlayan saha gezisinde bitkisel üretim alanı, modern sulama ve gübreleme teknikleri ile birlikte yüksek tünel seralar malçlı yetiştiricilik ve tarım ekipmanı parkuru, tarımsal teknolojiler hakkında bilgi verildi. Saha gezisinde çiftçilerin ürünlerini değerlendirebileceği ürün kurutma tesisi,  muhafaza edebileceği soğuk hava deposu ile birlikte taze yeşil ot tesisi ve sulama gübreleme ana kontrol merkezi hakkında yerinde bilgilendirme yapıldı.

Bitkisel üretim alanı gezisinin tamamlanmasıyla birlikte teknik gezi Akıllı Mera ile devam etti. Akıllı Mera'da bulunan hayvan refahını sağlayan akıllı mera sistemi anlatıldı. Toplu sağım tesisini gezen ziyaretçilere toplu sağım sistemi ve sürü yönetim sistemi anlatıldı.