AKILLI
KÖY'DE

°

%

HABER AKIŞI

Vodafone Akıllı Köy ile ilgili en güncel
gelişmeleri keşfedin.

Bilişim Öğrencilerinden Tam Not!
05-11-2018

Bilişim Öğrencilerinden Tam Not!

Vodafone Akıllı Köy ‘ü  Nazilli Nahit Menteşe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bilişim teknolojileri bölümü öğrenci ve öğretmenleri ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarette TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri A.Ş İnsan Kaynakları Sorumlusu Emre Tümer, ziyaretçilerle bir araya geldi. 

Vodafone Akıllı Köy gezisi, köyden kente göçün önüne geçmeyi ve çiftçilerin verimliliğini, karlılığını ve buna bağlı olarak yaşam kalitelerini artırmayı hedefleyen TABİT’in hikâyesi ile başladı. Sunum da kırsalı geleceğe hazırlayan TABİT’in yapmış olduğu çalışmalar anlatıldı. 

Geleneksel tarım yöntemlerinin teknoloji ile buluştuğu Vodafone Akıllı Köy’ün, vizyonu ve çalışmalarının yer aldığı tanıtım, kadın çiftçi girişimcilik projesi, çiftçilerin teknolojiyle tanışma hikayesi ve sütün teknoloji ile buluşma hikayesinin videoları izletildi. 

BÜYÜK İLGİ GÖSTERDİLER

Sunumların ardından Vodafone Akıllı Köy teknik saha gezisi yapıldı. Teknik saha gezisinde öğrenci ve öğretmenlere eşlik eden Emre Tümer, sahada yer alan tarımsal teknolojilerden bahsetti. Tarımsal teknolojilere oldukça ilgili olan bilişim teknolojileri bölümü öğrencileri, bu teknolojilerin çiftçilere sağladığı olanakları ilgiyle dinledi. Bitkisel üretim alanı ile devam eden gezide, yüksek tünel seralarda yetiştirilen marullar, malçlı yetiştiricilik, yüksek tünel seralar ve sera sensör teknolojileri anlatıldı. Uygulama sahasında bulunan modern meyvecilik alanındaki çeşitlerden bahsedildi. 

Bitkisel üretim alanındaki gezinin tamamlanmasının ardından Akıllı Mera ile devam eden gezide öğrencilere, Akıllı Mera Sistemi, süt sağım tesisi ve sürü yönetim sistemi hakkında bilgi verildi.

Vodafone Akıllı Köy teknik saha gezisinin ardından öğrenciler, eğlenerek öğrendikleri bilgiyle birlikte doğanın içinde olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını ve tarımda teknolojinin birçok insanın hayatını kolaylaştıracağına inandıklarını dile getirdi.

Vodafone Akıllı Köy’de küçük aile çiftçilerine yönelik geliştirilen tarımsal teknolojiler ve iş ortaklarının katkılarıyla yapılan çalışmaları yerinde inceleme fırsatı bulan ziyaretçiler, emeği geçen herkesi tebrik ettiklerini dile getirdi.