AKILLI
KÖY'DE

°

%

HABER AKIŞI

Vodafone Akıllı Köy ile ilgili en güncel
gelişmeleri keşfedin.

Akıllı Tarım Teknolojileri Görüşüldü
07-10-2020

Akıllı Tarım Teknolojileri Görüşüldü

İstanbul’da yaşayan Makine Mühendisi Kazım Biçer ve oğlu İnan Biçer, kampüsümüzü ziyaret etti. Vodafone Akıllı Köy’de uygulanan sistemleri babadan kalan arazilerinde hayata geçirmeyi ve tarımsal teknolojileri uygulamayı planladıklarını belirten Biçer, Vodafone Akıllı Köy’ün Kurucusu ve Tabit A.Ş. Kurucu Ortağı Tülin Akın ve Tabit Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Yıldırım ile bir araya geldi. Sabancı Holding’ten emekli olduğunu belirten Makine Mühendisi Kazım Biçer, emekli olduktan sonra babadan kalan arazilerinde tarım yapmak istediklerini kaydetti. İnternet üzerinden Vodafone Akıllı Köy’ü incelediklerini ve burada kullanılan tarımsal teknolojilerden çok etkilendiklerini belirterek, uygulanan akıllı tarım teknolojilerini kendi arazilerinde uygulamak üzere danışmak ve birebir gözlemlemek amacıyla ziyarette bulunduklarını ifade etti. Tarım alanlarında kullanılan akıllı tarım teknolojileri ile ilgili ziyaretçilere Tabit Ar-GE Müdürü Orhan Kurt tarafından bir sunum gerçekleştirildi ve yapılan saha gezisinde uygulamalarla ilgili bilgi verildi.

“FİKİRLERİNİZ VE KİTABINIZ BİZİM İÇİN ÇOK FAYDALI OLACAK”

Vodafone Akıllı Köy’ün teorisyeni ve aynı zamanda Çiftçilik 101- Benden Çiftçi Olur mu? kitabının yazarı olan Coşkun Yıldırım ile bir araya gelen Kazım Biçer, “Sizin burada olmanız benim için büyük bir şans. Ben de bir beyaz yakalı olarak çiftçilik yapmak istiyorum. Ve bu işi yapabilir miyim bilemiyorum. Benden çiftçi olur mu bilemiyorum sizin fikirleriniz bizim için çok önemli. Şehir hayatından sonra sakin bir hayat yaşamak, bir çiftlik kurarak hem babadan kalan arazilerimizi değerlendirmek hem de üretime katkı sağlamak istiyoruz. Bu kitabı yazmış olmanız ve benim burada sizinle karşılaşmış olmam büyük bir şans. Fikirleriniz bizim için çok değerli kitabınız ve sohbetiniz bizim için çok faydalı olacak. Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz” dedi.

“PANDEMİDE KIRSAL YAŞAMA TALEP ARTTI”

Yıldırım, ziyaretçilere Vodafone Akıllı Köy’ün kurulum aşamalarında ve sonrasında yaşanan gelişmeleri anlattı. Çiftçi olmanın zorluklarını ve avantajlarını anlatan Yıldırım, “Çiftçilik modern hale getirildiğinde ve tarımsal teknolojiler kullanıldığında oldukça karlı bir iş ancak, zorlukları da yadsınamaz. En önemlisi işin içinde olmak gerekiyor. Şehirde yaşayarak çiftlik idare etmek mümkün değil. Bunu bir yaşam biçimi haline getirmeniz gerekir. Bu konuda özellikle pandemi döneminde çok yoğun bir talep var. Danışmanlık konusunda tecrübelerimizi daha geniş kitlelere ulaştırmak ve paylaşmak için böyle bir kitap yazma ihtiyacı doğdu. Size de bu aşamada bu konuda yardımcı olabildiğimiz için mutluluk duyduk. Elimizden ne geliyorsa yaparız. Ziyaretiniz bizi oldukça memnun etti” dedi.